12.07.2007

Amerika'yı yeniden keşfetmek

resmi büyütmek için üzerine tıklayınızBütün dünyanın "futbol" dediği, Amerikalıların ise "soccer" olarak adlandırdığı sporun ABD'de sevilmesi ve yaygınlaşması için son yıllarda büyük bir çaba ve para harcanıyor. Bu sürecin ABD'nin 1994 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmasıyla başladığını söyleyebiliriz, o yıllar da ABD'de henüz bir futbol ligi bile yoktu. Sonraki yıllar da MLS (Major League Soccer) kuruldu ve eski kıtadan özenilmiş isimleri olan takımlar (örn: DC United, Real Salt Lake) bu yaz liginde mücadele etmeye başladı. MLS sezonu genelde Nisan ayında başlıyor ve Ekim ayında sona eriyor, Kasım'da ise Doğu ve Batı Konferansı şampiyonları MLS Kupası için final maçını oynuyor.
MLS'nin futbolu ABD'de sevdirme çabasının en büyük meyvası ise Real Madrid'in yıldızı, İngiltere Milli takımının kaptanı David Beckham'ın MLS takımlarından Los Angeles Galaxy'e transfer olmasıdır. Amerikalılar Beckham'ı fazla tanımıyorlardı, hatta karısı Victoria, David'den daha fazla tanınıyordu. Beckham, en rahat tatillerini ABD'de yaptıklarını çünkü sokakta tek başına rahatsız edilmeden dolaşabildiğini söyleyecek kadar ünsüzde yeni dünyada. Ama artık bu değişti Los Angeles dört gözle bu genç ve çekici çiftin gelişini bekliyor, hatta NBC televizyonu 16 Temmuz'da "Victoria Beckham: Coming to America" adlı bir program ile çiftin Londra'dan Los Angeles'a taşınma macerasını ekrana getirecek.
Beckham'ın Amerika macerası Sports Illustrated dergisine de haber oldu. Beckham ABD'nin bu 1 numaralı haftalık spor dergisine kapak olan ikinci futbol oyuncusu olma ünvanına da sahip oldu. Dergi 1975 senesinde de Pele'yi kapak yapmıştı.
Bekham çifti ayrıca 20 Temmuz'da piyasaya çıkacak W dergisinin Ağustos sayısına da cüretkar pozlar vermişler (bu pozları görmek için buraya tıklayabilirsiniz). Çift, Real Madrid'in şampiyonluğunu ilan ettiği Real Mallorca maçına da davet ettikleri Tom Cruise'un Beverly Hills'deki evinin yanındaki evi satın alarak yeni kankalarına komşu da oldular. Beckham yarın (13 Temmuz, Cuma) ilk defa LA Galaxy'in stadında basın önüne çıkacak, umarım 13. Cuma Beckham'a uğursuzluk getirmez. Yeni takımının formasını ise ilk defa 21 Temmuz'da LA Galaxy'nin özel World Series of Football turnuvasında Chelsea'yle oynayacağı maçta giyecek. Kaderin cilvesi veya pazarlama taktiği diyebilirsiniz ama Beckham ABD'deki ilk maçında bir İngiliz takımına karşı oynayacak. LA Galaxy - Chelsea maçı Türkiye'de Fox TV'de 21 Temmuz Cumartesi'yi 22 Temmuz Pazar'a bağlayan gece saat 3:30'da naklen yayınlanacak, tekrarı ise 22 Temmuz, Pazar saat 14:00'de.
Benim ilgimi çeken bir diğer detay ise Becham'ın eski takımı Real Madrid'in İspanya'daki lakabı "Los Galacticos"dur yani galaksi, bunun sebebi de Real Madrid'in bir galaksi gibi yıldızlardan oluşuyor olmasıdır, Beckham Los Galacticos'dan Los Angeles Galaxy'e transfer olarak bir galaksiden diğer bir galaksiye transfer olan ilk dünyalı futbolcu oldu :)
Yazımı bitirmeden önce biraz da genel kültür bilgileri vermek istiyorum. Beckham beş yıl boyunca toplam 250 milyon dolar kazanacak, bu paranın büyük bir kısmı pazarlama faaliyetlerinden alacağı paylardan oluşuyor. Beckham, LA Galaxy'de Real Madrid'de olduğu gibi 23 no'lu formayı giyecek ve bir zamanlar 6S forması da giymiş olan Portekizli Abel Xavier ile birlikte oynayacak. LA Galaxy yeşil sarı olan forma rengini değiştirdi ve bilin bakalım yeni renkleri artık ne olacak, "sarı lacivert" diyenler doğru cevabı bildiler. Galaxy 11 Temmuz'da yaptığı bir duyuru ile yeni renklerini ve amblemini açıkladı.

Galaxy'nin yeni formaları
Beckham yeni takımında sarı lacivert forma ile mücade edecek.


Becham'ın ABD'deki ilk maçının TV reklamı.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

0 Comments:

Yorum Gönder

<< Home